Ciekawostki o ropie naftowej

Czy wiesz, co oznacza słowo ropa naftowa, albo kto pierwszy ją wydobył, albo dlaczego wieloryby tak wiele zawdzięczają ropie? Oto kilka zabawnych faktów na temat czarnego złota.

Co oznacza ropa naftowa i skąd pochodzi ten termin?

Słowo ropa naftowa zostało po raz pierwszy użyte w 1546 roku. Termin ten został ukuty przez niemieckiego mineraloga Georga Bauera i oznacza „olej skalny”.

Od czasów starożytnych ropa naftowa występowała naturalnie w niektórych regionach, np. na Bliskim Wschodzie. W Asyrii i Babilonie 6000 lat temu używano go jej sklejania cegieł i kamieni, w medycynie i do uszczelniania statków; w Egipcie smarowano nią skóry; w Meksyku kultury prekolumbijskie używały ropy do malowania rzeźb; a Chińczycy jako pierwsi używali ropę jako paliwa. Chińczycy nazywali olej Shi You, co ma takie samo znaczenie jak słowo zachodnie (olej skalny).

Skąd się bierze ropa naftowa?

Wydaje się, że ropa powstała z rozkładu plaktonu, jednokomórkowych organizmów w oceanach. Istnieją jednak również teorie, że ropa naftowa powstała w pradawnych złożach węgla, które pod wpływem ciśnienia ziemi przez miliony lat przekształcały się w ropę. Kolejną zaskakującą ciekawostką jest fakt, że pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej znajduje się na Podkarpaciu! Więcej w tym temacie w artykule o 5 nieoczywistych miejscówkach na podkarpaciu.

Ropa i wieloryby

W XIX wieku olej wielorybi był używany do lamp, ponieważ spalał się powoli i nie wydzielał zapachu. Używano go również do wyrobu świec i smarów do maszyn zegarmistrzowskich, do produkcji mydeł, lakierów i kosmetyków, jako składnik leków, a nawet do fotografii. Doprowadziło to do ogromnego wzrostu połowów wielorybów.

Kiedy techniki pozyskiwania oleju zostały udoskonalone, zapotrzebowanie na olej wielorybi gwałtownie spadło i na szczęście w 1986 roku zakazano połowów wielorybów. Można więc powiedzieć, że wieloryby zawdzięczają po części ciągłość swojego gatunku ropie.

 Ciekawe zastosowania ropy w dzisiejszych czasach

Choć może się to wydawać dziwne, guma do żucia i większość słodyczy zawiera ropę. Może być również wykorzystywana do produkcji nawozów, pestycydów i produktów farmaceutycznych. A poddana obróbce chemicznej ropa może być przekształcony w gumę, tworzywa sztuczne, nylon i inne włókna syntetyczne.