Rodzaje polimeryzacji.

Być może znacie już Państwo różne polimery, takie jak PCW, nylon, bakelit itp. Jak zauważysz, mimo że wszystkie one są polimerami, mają bardzo różny wygląd fizyczny i właściwości. Wynika to z różnicy w ich monomerach i ich polimeryzacji. Przeanalizujmy więc trochę więcej na temat kondensacji i dodawania polimeryzacji.

Polimeryzacja

Do tej pory znacie już Państwo pojęcie polimerów. Są to ogromne łańcuchy, a czasem nawet trójwymiarowe struktury powtarzających się jednostek zwanych monomerami. Monomer jest podstawową jednostką polimeru. Te monomery mogą łączyć się ze sobą po każdej stronie, potencjalnie na zawsze.

Co to jest polimer?

Tak więc ta reakcja łączenia tych monomerów w celu utworzenia długich łańcuchów lub trójwymiarowych sieci jest znana jako polimeryzacja. Szeroko pojętą polimeryzację można podzielić na dwie kategorie,

Polimeryzacja a kondensacja Polimeryzacja

Zróbmy analizę porównawczą tych dwóch rodzajów polimeryzacji, aby lepiej je zrozumieć. Ponadto monomery polimeryzacyjne łączą się tylko w aktywnym miejscu łańcucha. Ale w polimeryzacji kondensacyjnej, każda cząsteczka może reagować z każdą inną. Oprócz polimeryzacji, istnieją trzy różne etapy. Rozpoczęcie, propagacja i zakończenie. W polimeryzacji kondensacyjnej nie ma etapu końcowego. Grupy końcowe pozostają reaktywne przez cały proces. W wyniku polimeryzacji addycyjnej powstają polimery homo-łańcuchowe, podczas gdy w wyniku polimeryzacji kondensacyjnej powstają polimery hetrołańcuchowe. Najistotniejsza różnica polega na tym, że w dodatku do polimerów nie dochodzi do utraty atomu. Ale w reakcji kondensacji następuje utrata cząsteczki wody, amoniaku itp. jako produktu ubocznego.